SEYİRNAME
Anasayfa | Ankara | Mağaralar | Şelaleler | Şifalı sular | Şehirler | Genel | İletişim
Tarihi Yerler
Müzeler
Türbeler
Outdoor Mağazaları
Otobüs Firmaları
SPA-Terapi-Sağlık Merkezleri
Toplantı-Kongre Merkezleri
Özlü Sözler
Şiir
 

Türkiye'nin Şifalı Suları / Kaplıcaları / Ilıcaları / İçmeleri


1. Sultaniye Kaplıcaları / Köyceğiz - Muğla
2. Gebeler Kaplıcası / Fethiye - Muğla
3. Şifalı Sular Listesi 1. Sultaniye Kaplıcaları / Köyceğiz - Muğla

  Kapalı kaplıca  Kapalı kaplıca  Genel görünüş  Açık kaplıca  Çamur banyosu havuzu 

  İçme suyu  İçme suyu  Köyceğiz Gölü  Soyunma odaları  Satış yeri 

  Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde bulunan Sultaniye Kaplıcaları 2 adet kapalı, 2 adet de açık hava kaplıcasından oluşmakta olup, Köyceğiz Gölü'nün kıyısında yer almaktadır.

  Kaplıca için ihtiyaç duyulabilecek soyunma odaları, duşluklar, tuvaletler, pansiyonlar, çay bahçeleri, ufak tefek şeyler için alışveriş yapılabilecek satış yerleri tesiste mevcuttur.

  Ayrıca Sultaniye kaplıcaları çamur banyosu keyfini çıkarabileceğiniz bir çamur banyosu havuzuna sahiptir. Bunun yanı sıra Köyceğiz Gölünün güzel sularında da yüzmenin tadına varabilirsiniz. Bir başka özellik ise, tesisin hemen girişinde mide ve bağırsaklar için iyi geldiği belirtilen kaynak bir içme suyu bulunmaktadır.

  Konaklama için kaplıcanın pansiyonlarını, yakınındaki köydeki veya Köyceğiz'deki otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz.

  Sultaniye Kaplıcalarına ulaşım ise; karayoluyla Köyceğiz'den gelip Hamitköy üzerinden Ekincik Koyu'na giderken sola dönerek ulaşabilirsiniz. Deniz yoluyla ise Köyceğiz, Ekincik veya Dalyan'dan kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

  Biz gittik gördük; Sultaniye Kaplıcalarının ister kubbe biçimli yapısının içindeki havuzda, ister açık hava kaplıcasında, veyahut da çamur banyosu havuzunda kaplıcanın keyfini çıkarırken, hepsinin vücut için çok tesirli olacağını farkedebiliyorsunuz. Sultaniye Kaplıcalarının su analiz raporu ile kaplıca suyunun nelere iyi geldiği aşağıdaki resimde yer almaktadır. Bunlardan bazıları: Sinirsel hastalıklar, deri hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolu hastalıkları, böbrek ve idrar yolları, mide ve bağırsak hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme rahatsızlığıdır.

  Kaplıca suyunun özellikleri


  Başa Dön 2. Gebeler Kaplıcası / Fethiye - Muğla

  Gebeler Kaplıcası Fethiye ile Saklıkent arasındaki yol üzerinde bulunan Girmeler Köyü'nde (eski adı Gebeler Köyü) yer almaktadır. Aşağıdaki fotoğraflarda idare binası, pansiyonlar ile tesiste sizi ilk karşılayan 1. kaplıca binasının iç ve dış görüntüleri yer almaktadır. 1. Kaplıca binasının içindeki havuza müşteriler geldiğinde su musluğu açılarak havuz doldurulmaktadır. Ayrıca binanın yan yüzünde aileler için birkaç tane oda kaplıca bulunmaktadır.

  İdare binası  Pansiyonlar  1. Kaplica binası  1. Kaplıca binasının içinden görünüş  1. Kaplıca binasının içinden görünüş 

  Aşağıdaki fotoğrafta yer alan 2. kaplıca binasının içindeki kaplıca suyuna eriştiğinizde kendinizi çok kısa bir mağara yolculuğu yapmış gibi hissediyorsunuz. Buradaki dar geçitler içerisinde yer alan kaplıca suyunun yüzeyini kükürt ve diğer maddeler kapatmış olarak görülmektedir. İnsanlar suyun içerisine girdiğinde söz konusu maddeler yerini berrak bir suya bırakmaktadır. İşte bu yüzeyde toplanan maddeleri vücutta bulunan yara ve benzeri yerlere ovalayarak sürdüğünüzde daha çabuk iyileşme gözlendiği belirtilmektedir. Bunun için de tenha zamanlarda gitmek isabet olacaktır!

  2. Kaplıca binası  Suya giden koridor  Suya inen merdiven  Kükürtlü su

  1. Kaplıca binası ile 2. kaplıca binasının arasında ve daha yukarıda yer alan 3. kaplıcanın ahşap kapılı girişini aşağıda görmektesiniz. 2. Kaplıca binasına komşu olan 3. kaplıcanın suyuna ulaşabilmek ilk başta zor gibi görünmektedir.

  3. Kaplıcanın giriş kapısı  3. Kaplıcanın içerisinden bir görünüş

  Sabah-öğle-akşam olmak üzere günde 7 gün boyunca 21 banyo yapıldığında; cocuğu olmayan çiftlerin çocuk sahibi olmaları veya böbrek taşı ve kum döktürme için tavsiye edilen Gebeler kaplıcasının 36 derece sıcaklıktaki suyunun iyi geldiği görülen hastalıklar, cilt hastalıkları, yüz ve vücuttaki sivilceler, yanık ve açık yaralar, lumbago, romatizma, kadın hastalıkları, mide-bağırsak enfeksiyonları olarak özetlenebilir.

  Yrd. Doç. Dr. Ayşen DAVRAZ'ın araştırmasına göre, Gebeler Kaplıcasının suyu sodyum klorürlü (Na-Cl)sular sınıfına girdiğinden bahisle, su içerisinde bulunan kükürt, demir ve magnezyum miktarından dolayı romatizmal hastalıklara, deri hastalıklarına, kadın hastalıklarına, göz hastalıklarına, solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği; su ile temas içinde olmanın bağışıklık sistemini uyararak stres karşıtı hormonların üretimini hızlandıracağı; hidroterapinin kan dolaşımı ve metabolizmayı canlandıracağı, ağrıları hafifleteceği; suyun cilde teması ile sinir uçlarını uyarılacağı, örneğin suyun enseye ve yüze dokunuşunun nevraljiden (sinir iltihabı) migrene, kas tutulmasından eklem atrozlarına kadar birçok soruna çözüm olabileceği; damar çeperlerini de etkileyen suyun, hemeroid (basur) ve varisleri rahatlatacağı, dolaşım bozukluklarını düzelteceği, bulgularına ulaşılmıştır.

  Konaklama için kaplıcanın pansiyonlarını, Saklıkent veya Fethiye'deki otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz.

  Gebeler Kaplıcasının hemen yanı başında ziyaret edilebilecek iki adet mağaradan oluşan Büyük İskenderin Mağarası bulunmaktadır.

  Büyük İskenderin Mağarası

  Gebeler Kaplıcasını işleten yöre halkı tarafından, kaplıcanın yap-işlet-devret modeli yoluyla özel sektöre anlaşmalı olarak verilerek kurulacak tesisle verilen hizmetin kalitesinin geliştirilmesi istenilmektedir.


  Başa Dön


 3. Şifalı Sular Listesi

  1. Ayaş İçmecesi ve Kaplıcası / Ankara / Ayaş İlçesi
  2. Karakaya Kaplıcası / Ankara / Ayaş İlçesi
  3. Kızılcahamam Kaplıcası (Büyük Kaplıca, Küçük Kaplıca) / Ankara / Kızılcahamam İlçesi
  4. Sey Hamamı Kaplıcası / Ankara / Kızılcahamam İlçesi
  5. Efteni Kaplıcası / Düzce / Gölyaka İlçesi
  6. Terme Kaplıcası / Kırşehir / Merkez İlçe / Kuşdili Mah.
  7. Karakurt Kaplıcası / Kırşehir / Merkez İlçe / Karalar Köyü
  8. Bulamaçlı Kaplıcası / Kırşehir / Çiçekdağı İlçesi
  9. Gebeler Kaplıcası / Muğla / Fethiye İlçesi
  10. Sultaniye Kaplıcaları / Muğla / Köyceğiz İlçesi


Başa Dön 

(c) Copyright 2007-2013 Seyirname.com -- by Ametist


17 Ağustos 2013, Ankara / Türkiye